Türkiye'nin savunma sanayi devi Roketsan, uluslararası uzay arenasında daha büyük bir rol üstlenmek için Uluslararası Uzay Federasyonu'na (IAF) üye olma hakkı kazandı. Roketsan, IAF'ın üyelik sertifikasını, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 74. Uluslararası Uzay Kongresi'nde aldı. IAF, her yıl düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi ile sektördeki güncel gelişmelerin ele alındığı bir platform sunuyor.

Roketsan, Türkiye'nin uzay çalışmalarında kilit bir rol oynuyor. Şirket, 2017 yılında milli teknolojilerle geliştirdiği ilk yerli sonda roketiyle 126 kilometre irtifaya ulaşarak uzayın sınırını aşmıştı. Şimdi ise 300 kilometrenin üzerinde bir irtifada yörünge-altı uçuşlar gerçekleştirme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

İHA'larla güneş enerji santrallerindeki arızalar tespit ediliyor İHA'larla güneş enerji santrallerindeki arızalar tespit ediliyor

Şimşek-1 Uzay Fırlatma Sistemi'nin geliştirilmesiyle Türkiye, dünya genelinde sayılı ülkelerden biri olacak. Bu, Türkiye'nin derin uzay keşifleri ve uzay madenciliği gibi alanlarda önemli bir oyuncu haline gelmeyi hedefliyor. Roketsan, Türkiye'nin uzay ekonomisine katkı sağlama amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.