Gümüşel, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan çeşitli hava araçlarına, nakliye uçaklarından eğitim helikopterlerine, ATAK helikopterlerinden özgün helikopterlere kadar, toplamda yaklaşık 450 motor ile güç verdiklerini belirtti. Güç Sistemleri iş biriminin Türkiye pazarındaki ana tedarikçilerden biri olduğunu vurgulayan Gümüşel, askeri deniz ve kara platformlarının motor taleplerini karşıladıklarını ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere enerji çözümleri ürettiklerini ifade etti.

Rolls-Royce-Turkiye-ulke-direktoru-gorkem-kiris-gumusel-soylesi-havacilik-motorlari-1024x403

CTS800 motorlarının bakım ve onarımını TUSAŞ yapacak

Gümüşel, "Çalışmalarımıza devam ediyoruz" diyerek, Rolls-Royce'un ATAK helikopterlerine güç veren CTS800 motorlarının bakım ve onarımını Türkiye'de gerçekleştirebilmek için TUSAŞ Motor Sanayi AŞ'yi (TEI) yetkilendirme sürecinde olduklarını söyledi. 2024'ün ilk yarısında tamamlanması planlanan projenin stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Gümüşel, bu çalışmanın Rolls-Royce'un savunma alanındaki köklü bilgi birikimini Türk endüstrisine aktarma adına büyük bir adım olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilir havacılık yakıtlarında önemli adımlar

Genç mühendisin testinden geçemeyen sahaya çıkamıyor Genç mühendisin testinden geçemeyen sahaya çıkamıyor

Sürdürülebilirlik konusuna da değinen Gümüşel, Rolls-Royce'un karbon salımını 2030'a kadar, aktif oldukları sektörlerdeki tüm değer zincirindeki karbon salımını ise 2050'ye kadar net sıfır karbona ulaştırma taahhüdünü hatırlattı. Ayrıca, Türk Hava Yolları'nın yeni A350 siparişinde kullanılacak TRENT XWB motorlarının düşük sesli ve yüksek performanslı olduğunu belirterek, sürdürülebilir havacılık yakıtlarıyla uyumlu olduklarını ve çevresel hedeflere önemli katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Gümüşel, Türkiye'nin savunma sanayisine olan uzun vadeli taahhütlerini vurgulayarak, teknoloji transferini içeren iş modelinin Türkiye'nin savunma kabiliyetlerini güçlendirmeye yönelik önemli bir fırsat sunduğunu ifade etti.

THY dünyanın en büyük A350 filosuna sahip hava yolu şirketi olacak

Gümüşel, Rolls-Royce'un THY ile 2009'dan bu yana süregelen iş birliğinden bahsederek, bu iş birliğinin başarısının THY'nin markaya olan güveninin bir yansıması olduğunu dile getirdi. THY ile yapılan son anlaşma kapsamında ilave Rolls-Royce motorlu Airbus A350 uçağı siparişleri aldıklarını ve bu sayede THY'nin dünyanın en büyük A350 filosuna sahip hava yolu şirketi olacağını belirtti. Bu anlaşma ile birlikte geniş gövdeli uçaklardaki pazar paylarını yüzde 33'ten yüzde 55'e çıkaracaklarını ifade etti.

Nükleer enerji projelerinde görüşmeler sürüyor

Gümüşel, ayrıca Türkiye'de nükleer enerji projelerine de odaklandıklarını belirtti. Rolls-Royce'un küçük modüler nükleer reaktörler (SMR) alanında kayda değer ilerlemeler kaydettiğini aktaran Gümüşel, bu teknolojinin maliyet etkin ve sürdürülebilir enerji üretimi için önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Türkiye'de SMR'lerin kurulumu ile ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve olumlu sonuçlanmasını umduklarını belirtti.