RBU-6000 Smerch, aslen 1950’li yıllarda geliştirilen ve Sovyet donanmasına 1962 yılında dahil edilen bir denizaltı savunma roketi olarak biliniyor. Görüntüler, tankın gövdesine entegre edilen RBU-6000 Smerch’in topçu atışları minvalinde kullanıldığını gösteriyor. Bu entegrasyon, esasen denizaltı savunma harbi için üretilen bir sistemin, kara araçlarına adapte edilebileceğini ortaya koyuyor.

Alan Tahribatı Yüksek

12 roketi fırlatabilen bu sistem, 25 kilogramlık harp başlığına sahip ve çarpma tapası ile programlanabilir zaman ayarlı tapa gibi özellikleri içeriyor. Toplam ağırlığı 3,1 ton olan sistemin boyutları ise 2 metre uzunluğa, 2,25 metre genişliğe ve 1,75 metre yüksekliğe kadar uzanıyor.

Atış menzili açısından, eski bir sistem olmasına rağmen RBU-6000 Smerch, modern muharebe gemilerinin güvertelerinde yer almayı sürdürmektedir. Sistem, 130 metreye kadar sapabilme kapasitesine sahiptir ve 500 metre derinliğe kadar etkili savunma sağlamaktadır. Ayrıca, 1000 metre derinlikte etkili bir mühimmat da geliştirilmiştir.

Türkiye'nin zırhlı aracı COBRA II, Suudi Arabistan'a ihraç edildi Türkiye'nin zırhlı aracı COBRA II, Suudi Arabistan'a ihraç edildi

Smerch yaklaşık 25 kilogramlık harp başlığı sayesinde 155 mm topçulara kıyasla bile yüksek tahrip gücü barındırıyor. Bu sebeple sistem her ne kadar denizaltı savunma harbi için tasarlanmış olsa da hem piyadelere hem zırhlı araçlara karşı etkili olabilecek konumda da bulunuyor. Fakat sistemin isabet oranının düşüklüğü hassasiyet gerektiren hedefleri vurmak yerine, alan tahribatı üzerine kullanımı daha uygun görülüyor.

T-80 üzerine entegre edilen RBU-6000 Smerch sistemi, kara tabanlı bir denizaltı savunma yeteneğinin ilginç bir örneğini sundu. Bu entegrasyon, gelecekteki benzer projeler için bir örnek oluşturabilir.

“Bu haber hazırlanırken Military Big Data kaynaklarından faydalanılmıştır.”1200px-ORP_Kaszub_Gdynia-1

Kaynak: c4defence