Peskov, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Rus gazetecilere Ukrayna meselesi hakkında açıklamalarda bulundu.

İsviçre'nin 15-16 Haziran tarihlerinde ev sahipliği yapacağı Ukrayna ile ilgili barış konferansına değinen Peskov, "Bu konferansın Ukrayna meselesine çözüm sunma potansiyeli yok. Rusya'nın katılımı olmadan Ukrayna ile ilgili konuları tartışmak anlamsız." dedi.

Rusya'nın katılımıyla Ukrayna meselesine çözüm bulmak amacıyla bir konferansın Suudi Arabistan'da düzenleneceği iddialarına ilişkin olarak da Peskov, böyle bir planlamanın olmadığını belirtti.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, "Ukrayna'nın tedarik edilen silahlarla Rus topraklarını vurma hakkına sahip olması gerektiği" şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Peskov, bu ifadeleri "sorumsuzca ve kışkırtıcı" olarak nitelendirdi.

Sözcü Peskov, "Batılı ülkelerin askeri söylemi giderek daha baskın hale geliyor. Buna karşı önlem almalıyız ve özel askeri operasyonumuza devam etmeliyiz." ifadelerini kullandı.