İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak

Rusya Soruşturma Komitesi, 24 Ocak'ta Ukraynalı askeri esirleri taşıyan ve Belgorod bölgesinde düşen "İl-76" tip uçağın Ukrayna ordusu tarafından Patriot sistemiyle vurulduğunu gösteren kanıtlar bulduklarını açıkladı.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, 65 Ukraynalı esir dahil 74 kişinin bulunduğu uçağın vurulmasına ilişkin değerlendirmelere yer verildi. "Terör saldırısına" ilişkin ceza davasının sürdüğü belirtilen açıklamada, Ukrayna ordusunun bu suça karıştığını doğrulayan kanıtlar toplandığı ifade edildi.

Uçağın, Ukrayna ile varılan esir takası anlaşması kapsamında havalandığı ve saldırı anında teknik olarak sağlam olduğu, karakutunun verileriyle doğrulandı. Uçağın düştüğü bölgede "Patriot" yazan parçaların bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, teknik incelemelerin bu parçaların Amerikan Patriot sistemine ait iki uçaksavar güdümlü füze olduğunu doğruladığı belirtildi.

Video kayıtlarının da incelendiği ve ilk füzenin uçağı 4 bin metre yükseklikte vurduğu, ikinci füzenin ise hedefi ıskalayarak havada imha olduğu belirtildi. Ukrayna'nın Harkiv bölgesinden fırlatılan füzelerin radar keşif araçlarıyla tespit edildiği ve soruşturmada füze sisteminin hangi Ukrayna birimlerinin hizmetinde olduğuna dair bilgilere ulaşıldığı kaydedildi.

Sorumluların tespit edilmesine yönelik çalışmaların sürdüğü ve düşen uçağın parçalarının bir araya getirilerek üzerinde çalışmalar yapıldığına dair çeşitli görüntüler de paylaşıldı.