ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, Bakan Antony Blinken'ın Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Blinken'ın görüşmede Banjska'da 24 Eylül'de meydana gelen olayları ele aldığı ve bu olaylar sonucu bir polisin ölümüne yol açan silahlı Sırpların yol kapamasının ardından gerginliğin hızla azaltılması gerekliliğini vurguladığı ifade edildi. Blinken ayrıca, suçluların adalete teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

Blinken, olaya müdahalede bulunan NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) ve Avrupa Birliği'nin Kosova'daki Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) tarafından gösterilen çaba ve müdahale şeklini takdirle karşıladığını belirtti. Ayrıca, KFOR'un bölgedeki varlığının güçlendirilmesi kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Sırbistan'ın gerginliği hızla azaltması ve Avrupa Birliği önderliğindeki diyalog süreci çerçevesinde normalleşme anlaşmasının taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Blinken, olayın sorumlularının adalet önüne çıkarılmasını destekledi.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Kosova'nın kuzeyindeki olaylar, uzun süredir devam eden gerginliği tırmandırmış, 24 Eylül'de Banjska'da yaşanan olaylar sonucu bir polisin ölümüne yol açmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, bu olayları, Kosova polisine saldıran ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik bir grubun eylemi olarak tanımlamış ve Sırbistan'ı suçlamıştı. Bu olayların ardından, Kosova polisi ve silahlı grup arasında çatışmalar yaşanmıştı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise, olayın Kosovalı Sırplar tarafından gerçekleştirildiğini doğrulamıştı.