Rus Donanması, deniz helikopter pilotlarının eğitimi için tasarlanan Project 14400'ün ilk ve tek gemisi olan "Nikolai Kamov"u denize indirdi. Gemiyi inşa eden Gemi Onarım ve Gemi İnşa Şirketi tarafından Nizhny Novgorod'daki tesislerde gerçekleştirilen indirme işlemi, 26 Nisan tarihinde yapıldı.

AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında

Russian Navy Launches Nikolai Kamov As Sole Project 14400 Vessel For Helicopter Pilot Training 925 002

Gemi, ünlü uçak tasarımcısı Nikolai Ilyich Kamov'un adını taşıyor ve 28 Haziran 2018'de kızağa konulmuştu. Toplam deplasmanı 900 tonun altında olan gemi, 66,9 metre uzunluğunda ve 12,7 metre genişliğinde.

Russian Navy Launches Nikolai Kamov As Sole Project 14400 Vessel For Helicopter Pilot Training 925 00312 knot hıza ulaşabilen gemi, özellikle Ka-27/29/31 ve Ka-52 helikopterlerinin operasyonuna hizmet eden özel ekipmanlar içeriyor. Ayrıca, farklı hava senaryoları ve gemi hareketlerini simüle eden çeşitli koşullar altında kalkış ve iniş tatbikatları için tasarlandı. "Nikolai Kamov" gemisi, deniz tabanlı drone tehditlerine karşı koyma gibi ileri denizcilik tekniklerini içeren özel operasyonel gereklilikleri de yansıtan bir eğitim müfredatına sahip olacak.

Bu gemi, eğitim işlevinin yanı sıra devriye görevleri de yürütecek ve operasyonel devriyeleri eğitim faaliyetleriyle bütünleştirecek.