Zakharova, bu durumun Moskova-Tokyo ilişkilerinde ciddi sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Basın toplantısında konuşan Zakharova, Japonya'nın ABD'ye göndereceği Patriot savunma sistemlerinin Ukrayna'ya ulaşması halinde, Rusya'nın bu durumu düşmanca bir eylem olarak değerlendireceğini ve bu durumun ikili ilişkilere zarar verebileceğini belirtti.

Zakharova ayrıca, Kiev'e yapılan askeri yardımların krizi derinleştireceğini ve masum insanların daha fazla acı çekmesine neden olabileceğini ifade etti. Rus yetkili, Japonya'nın ABD aracılığıyla yapacağı bu tür bir silah sevkiyatının küresel ve bölgesel güvenlik açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

‘Tarihi bir karar’

Birleşik Krallık'ın Trident füze testleri yeniden başarısızlıkla sonuçlandı Birleşik Krallık'ın Trident füze testleri yeniden başarısızlıkla sonuçlandı

Japonya, geçtiğimiz günlerde silah ihracatı yönergelerini revize ettikten sonra ABD'ye Patriot hava savunma füzeleri göndermeye hazırlandığını açıklamıştı. ABD'nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel ise bu kararı "tarihi bir karar" olarak değerlendirdi ve Japonya'nın caydırıcılık konusundaki kararlılığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Editör: Merve Tuç