Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da gerçekleşen temaslarının ardından İsrail-Filistin çatışması hakkında açıklamalarda bulundu. Lavrov, ihtilafın çözümü için ilgili ülkelerle istişarelerin sürdürülmesini umduğunu ve Mısır'ın inisiyatif aldığını belirtti. Gazze Şeridi'nde gerilimin azalmasını arzu ettiklerini ifade eden Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin tarafları şiddetten kaçınmaya ve insani sorunlara çözüm bulmaya çağıran bir karar alabileceğini ancak bu konuda henüz bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Lavrov ayrıca Türkiye'nin İsrail-Filistin meselesi için kalıcı barışın garantörleri olabileceği bir sistem önerisini değerlendirdi. Türkiye'nin bu girişiminin gerilimi azaltma ve durumu normalleştirme amacına yönelik olduğunu ifade etti ve Türk dostlarından ayrıntılı bilgi almayı istediklerini belirtti.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Ayrıca Lavrov, bölgedeki çatışmanın İran'a yüklendiği yönündeki çabaları ve İran'ın sorumlu bir pozisyon aldığını vurguladı. İran'ın, çatışmanın bölge ve komşu ülkeler arasında yayılmasını engelleme çağrısı yaptığını söyledi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın İsrail-Filistin meselesi için garantör bir sistem önerisine de değinildi.