Rusya’nın son dönemde artırdığı füze ve insansız hava aracı saldırılarının Ukrayna’nın hava savunma kaynaklarını zorladığı ve daha fazla silah tedariki sağlayamazsa ülkeyi savunmasız bırakacağı belirtildi.

Ukrayna Hava kuvvetleri Sözcüsü Yurii Ihnat ulusal televizyona verdiği demeçte, “Yoğun Rus hava saldırıları bizi hava savunma vasıtaları kullanmaya zorluyor. Bu yüzden daha fazlasına ihtiyacımız var, çünkü Rusya hava saldırı kabiliyetlerini arttırmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre İsrail askeri operasyonlarını sonlandırmalı Uzmanlara göre İsrail askeri operasyonlarını sonlandırmalı

Rusya son dönemce yoğunlaştırdığı hava saldırılarında Ukrayna hava savunma sistemlerini alt etmeyi ve Ukrayna’nın savunmasında boşluklar bulmayı hedefliyor.

Kiev’deki yetkililere göre 29 Aralık ve 2 Ocak tarihleri arasında 500’den fazla insansız hava aracı ve füzenin ateşlendiği bu büyük saldırılar Ukrayna’nın silah stoklarını da tüketiyor.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Pazar günü yaptığı açıklamada sivil bölgeleri ve askeri mevzilerini korumak için hava savunma sistemlerinden yoksun olduklarını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Moskova’nın üst düzey askeri yetkililerle yaptığı bir toplantıda Kiev’in ateş gücünü artırma çabalarının “temas hattındaki durumu değiştirmeyeceğini ve sadece askeri çatışmayı uzatacağını” savundu.

Analistler, Rusya’nın füze ve insansız hava aracı üretimini artırdığını ve Kuzey Kore tarafından sağlanan kısa menzilli füzeleri kullanmaya başladığını vurguluyor.

Ukraynalı yetkililer ise Batı’dan daha fazla silah, özellikle de hava savunma ve topçu mermisi talep ediyor.

Ancak Biden yönetiminin Kiev’e milyarlarca dolar daha yardım gönderme planı Kongre’ye takıldı ve Avrupa’nın Mart ayında 12 ay içinde 1 milyon top mermisi sağlama taahhüdü, şu ana kadar sadece 300 bin kadarının teslim edilmesiyle beklenenin gerisinde kaldı.

Kaynak: mepanews.com