140 mm topa sahip yeni Abrams prototipi sergilendi 140 mm topa sahip yeni Abrams prototipi sergilendi

Rusya'nın T-72, T-90 ve T-14 Armata tanklarının üretildiği Uralvagonzavod test sahası yakınlarında çekilen kısa video görüntüsü savunma analistleri arasında ilgi ve spekülasyon yarattı.

Bu paletli ZMA, T-15 ZMA'ya benzemekle birlikte, Armata platformundaki T-15'in şasisinin aksine, her bir tarafında yalnızca altı yol tekerleği bulunan farklı bir paletli tabana sahiptir.

Bu yeni zırhlı aracın geliştirilmesinde muhtemelen Rus askeri güçlerine tedarik sağlamak için ağır zırhlı araçların seri üretimine duyulan ihtiyaç etkili olmuştur. Savaş alanında zırhlı araçlar çok sayıda tehditle karşı karşıyadır ve ağır zırh mürettebat için kritik koruma sağlayabilir.

T-72 şasisinin tercih edilmesi, Rus savunma sanayisinin süregelen ekonomik zorlukların ortasında maliyet verimliliği, ölçeklenebilirlik ve bakım kolaylığına odaklandığını yansıtıyor.

Bir askeri analist, "T-72 platformunun seçimi, Rus savunma sanayinin mevcut durumu göz önüne alındığında mantıklı" yorumunu yaptı. "Savaş senaryolarında gerekli korumayı sağlarken daha basit üretim ve bakım süreçlerine olanak tanıyor."

Bu yeni IFV'nin ortaya çıkışı, Rusya'nın modern savaş taleplerine yanıt olarak zırhlı araç filosunu geliştirme çabalarını sürdürdüğünün altını çiziyor.

Defence Türkiye