Abhazya'nın sözde Devlet Başkanı Aslan Bjania, Rus İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, Abhazya'da Rusya ile bir üs kurma anlaşması imzalandığını duyurdu. Bjania, 30 Eylül'de gerçekleşen anlaşma sonucunda, Oçamçire bölgesinde kalıcı bir Rus deniz üssünün kurulacağını açıkladı.

Ayrıca, Rusya'nın Karadeniz Donanması'na ait gemilerin Sivastopol'den Novorossiysk'e konuşlandırılacağı iddiaları gündeme geldi. Ancak Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu konunun Rusya Savunma Bakanlığı'na ait olduğunu belirterek herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı ise Abhazya'nın Gürcistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu yineleyerek, Abhazya'nın Rusya'nın işgal ettiği topraklara ek bir askeri üs kurma kararını kınadı. Açıklamada, Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini tanımasının Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik bir tehdit olduğu belirtildi.

Çin, Tayvan çevresinde 49 hava aracı ve 26 gemi konuşlandırdı Çin, Tayvan çevresinde 49 hava aracı ve 26 gemi konuşlandırdı

Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini tanıması, 2008 yılında Güney Osetya Savaşı'nın ardından gerçekleşmişti. Bu durum, Rusya ile Gürcistan arasındaki ilişkileri gerilimli hale getirmiş ve diplomatik ilişkilerin kesilmesine neden olmuştu. Uluslararası toplum ise Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklemişti.