Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız

Rusya’nın Dağıstan bölgesinde gerçekleşen silahlı saldırılar, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde büyük bir üzüntüye yol açtı. Saldırılarda 6 polis memuru ve bir papaz hayatını kaybetti. Olayların bir "terör saldırısı" olduğunu belirten Dağıstan yetkilisi Melikov, saldırıların arkasında kimin olduğunu ve neyi hedeflediklerini bildiklerini ifade etti. "Savaş evimize geldi," diye konuşan Melikov, Dağıstan polisinin saldırılara karşı koyduğunu ve saldırganların etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Melikov, açıklamalarında şunları söyledi: "Benzeri görülmemiş bu terör saldırısında 15'ten fazla polis yaşamını yitirdi. Onlar, silah elde Dağıstan'daki barış ve huzuru koruyordu. Bir papazın da aralarında bulunduğu bazı siviller hayatını kaybetti."

Saldırıların ardından terörle mücadele operasyonunun aktif aşamasının tamamlandığını bildiren Melikov, "Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor." dedi.

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Derbent'teki sinagogda saldırı sonucu çıkan yangının söndürüldüğü de belirtildi.

Olayın geçmişine bakıldığında, Rusya İçişleri Bakanlığı, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin bir polis noktası, sinagog ve iki kiliseyi hedef aldığını açıklamıştı. Bu saldırılarda, 7 polis ve bir papazın hayatını kaybettiği, saldırganlardan 4’ünün öldürüldüğü belirtilmişti.