Türkiye'nin yeni silahı GÜRZ Hava Savunma sisteminin özelliklerini katıldığı canlı yayın programında anlatan Altınbaş Üniv. Öğretim. Üyesi Eray Güçlüer,  “Türkiye’de çok sayıda savunma sistemleri üretiliyor. Yeni olan ne? Gürz Hava Savunma sistemini bulduk. Gürz Hava Savunma sistemi, dünyada tek, Türkiye’ye özgü, çok yönlü hava savunma desteği veren ilginç bir kombinasyon." ifadelerini kullandı.

"40 İHA'YI DÜŞÜREBİLİR"

"3 kademeden oluşuyor. İki tane de füze sistemi var. 4 km’den 20 km’ye menzile kadar bir genişlikte hava savunma desteği sağlıyor." diyen Güçlüer, "Diğerlerinden farkı ne? derseniz sürü drone’lara karşı etkili bir sistem. Bir sürü drone düşünün 30-40 tane, saldırı yapmaya çalışan düşman drone’ları, İHA saldırısını düşünün aynı anda hepsini bertaraf edecek bir kapasiteye sahip." dedi.

Saha EXPO, savunma sanayisi firmaları için iş potansiyeli yaratıyor Saha EXPO, savunma sanayisi firmaları için iş potansiyeli yaratıyor

"SANİYEDE 400 MÜHİMMAT PATLATIYOR"

Sözlerine devam eden Güçlüer, "Dünyadaki sürü drone’lara karşı yapılan sistemler yüksek sayıda seri atış yaparak bu drone’ları vurma şeklinde ama bu yeterli olmuyor. Seri atış yaparsanız yapın bazılarını kaçırabiliyorsunuz. Bizimkiler seri atış yapmıyor her bir atılan mermi 100 parçaya ayrılıyor. 1 saniyeden daha kısa sürede 400 mühimmat patlıyor. Yaklaşan sürü drone’a 3-4 metre mesafeden patlama meydana getiriyor ve bulut oluşuyor." şeklinde konuştu.