Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Haluk Görgün, "Teknofest İzmir" etkinliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Görgün, İzmir Çiğli Havalimanı'nda başlayan bu etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı SSB standında ziyaretçilere sunulan çeşitli etkinliklerle ilgili bilgi verdi. TEKNOFEST İzmir'in, tam bağımsız bir Türkiye için hayati öneme sahip olan "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonunu yansıttığını ve milyonlarca insanı bir araya getirerek bu coşkuyu gökyüzlerine taşıdığını ifade etti.

Görgün, gelecekte büyük sorunları çözecek olan gençlerin, bugünden büyük fırsatlarla buluşması gerektiğini vurguladı. Teknofest'in gençlerin potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olduğunu, cesaretlendirdiğini, özsaygılarını artırdığını, mücadele etmeyi ve işbirliği yapmayı öğrettiğini ve başarısızlık durumunda tekrar deneme cesareti verdiğini söyledi. Ayrıca Teknofest'in gençlere umut ve ilham verdiğini, onların geleceği hayal etmelerini sağladığını, kendi rolünü görmelerini teşvik ettiğini belirtti. Gençlerin sahip olduğu heyecan, azim, kararlılık ve hayallerin, ülkenin yarınlarını güvence altına alacak bir güç olduğunu ifade etti.

ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor

Teknofest İzmir etkinliği sırasında, savunma sanayisine önemli katkılar sağlamış olan platformların ve ulusal ve uluslararası alanda büyük ilgi gören sistemlerin maketlerinin SSB standında sergilendiğini belirtti. Ayrıca, her gün "Kim Vizyoner Olmak İster?" yarışmasının dört kez düzenlendiğini ve çevrimiçi yarışmaya katılanlara çeşitli ödüller verildiğini açıkladı. Etkinlik alanında röportajlar ve belgesel gösterimleri yapıldığını, paraşüt simülatörü etkinliği ve yapay zeka destekli resim etkinliklerinin de gerçekleştirildiğini söyledi.