İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul'un işbirliğiyle gerçekleştirilen "Savunma Sanayii Buluşmaları"nın beşincisi, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar'ın ev sahipliğinde düzenlendi.

Reisi görevinin gizli kahramanı: Uydu haberleşme Reisi görevinin gizli kahramanı: Uydu haberleşme

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, "Savunma sanayisi olmadan ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmek mümkün değil. Savunma sanayisi, sanayileşmenin ve kalkınmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Günümüzde, Türkiye'nin savunma sanayii, özgün ürünleri, ihracat potansiyeli, ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ'leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleriyle ülkenin en önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir," dedi.

Demir ayrıca, Türkiye'nin savunma ürünleri ve hizmetlerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri ve farklı coğrafyalardaki dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine başarıyla hizmet ettiğini vurgulayarak, "Ülkemiz artık sadece savunma sanayisi pazarı olmaktan çıkmış, güçlü bir aktör haline gelmiştir. En büyük hedefimiz, savunma sanayisinde tam bağımsız bir Türkiye olmaktır. Geniş ekosistemimizle birlikte bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda, ülkemizi dünya savunma sanayisi arenası içinde en gelişmiş 10 ülke arasına taşıma hedefine her gün bir adım daha yaklaşıyoruz," dedi.

Demir ayrıca, savunma sanayisi ürünlerinin dünya genelinde ilgi gördüğünü belirterek, Türkiye'nin küresel güç dengesinde önemli bir rol üstlendiğini ve her zaman barış ve iş birliğini savunduğunu sözlerine ekledi.

Savunma Sanayii Başkanı, Türk savunma sanayisinin kazandığı bilgi ve yetenek birikimini dost ve müttefik ülkelerle paylaşmayı amaçladıklarını ve bu doğrultuda çalıştıklarını dile getirdi. Ayrıca, ekonomik ilişkilerin Türkiye'nin uluslararası imajına olumlu katkı sağladığını belirtti ve Türkiye'nin savunma sanayisi alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma hedefine inandığını ifade etti.

İsmail Demir, savunma sanayisindeki başarının, güçlü bir iradenin ve ekosistemin inancının bir sonucu olduğunu söyledi ve İstanbul Sanayi Odası ve SAHA İstanbul gibi kuruluşların bu hedefe büyük katkı sağladığını belirtti.

Açılış etkinliğine, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci, İstanbul Valisi Davut Gül, SSB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya ve savunma sanayii sektöründen birçok temsilci de katıldı.