Federal Meclis'te gerçekleşen bir konuşmada, Almanya Başbakanı Scholz, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaları ele aldı. Scholz, bölgedeki tüm tarafları İsrail'e karşı daha fazla düşmanlık eylemlerinden kaçınmaya çağırdı ve "Mesajımız açık: İsrail'e saldırmak affedilmez bir hatadır." dedi.

Scholz, Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri ile yakın temasta olduğunu belirtti ve bu liderlerin gerilimi azaltmada önemli bir rol oynayabileceğine inandığını ifade etti. Diplomatik yollarla çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Scholz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Hamas'ın saldırılarını kınamadığı için eleştirdi ve kalkınma yardımlarının barışı destekleyip desteklemediğini değerlendireceklerini açıkladı. Hamas'ın Almanya'da faaliyetlerinin yasaklanacağını açıkladı ve antisemitizme müsamaha göstermeyeceklerini ifade etti.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Scholz ayrıca İran'ın Hamas'ı desteklediğini ve İsrail'in normalleşme sürecini engellemek istediğini söyledi. Almanya'nın İsrail ile dayanışma içinde olduğunu ve İsrail'in güvenliğinin Almanya için önemli olduğunu tekrarladı. Scholz, terörün olumlu gelişmeleri yok etmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti ve Hamas'ı destekleyenler hakkında soruşturma açılacağını ve yasaklamalar getirileceğini açıkladı. Yahudi topluluğunu korumaya devam edeceklerini vurguladı.