Yapılan açıklamada, Formidable sınıfı fırkateynlerde bulunan RGM-84 Harpoon gemisavar füzelerinin, daha gelişmiş ve uzun menzile sahip olan Blue Spear füzeleriyle değiştirileceği belirtildi.

Blinken, Danimarka ve Hollanda'nın Ukrayna'ya F-16 vereceğini duyurdu Blinken, Danimarka ve Hollanda'nın Ukrayna'ya F-16 vereceğini duyurdu

Singapur Deniz Kuvvetleri, Norveçli Kongsberg şirketi tarafından üretilen RGM-184 NSM ve İsrail-Singapur ortaklığındaki Proteus Advanced Systems şirketi tarafından geliştirilen Blue Spear gemisavar füzeleri arasında tercihini yaptı. Yapılan değerlendirme sonucunda, Blue Spear füzesinin seçilmesiyle Formidable sınıfı fırkateynlerin gemisavar yeteneklerinin önemli ölçüde artırılması hedeflendi.

Blue Spear gemisavar füzesi, 5. nesil bir gemisavar sistemi olma özelliğini taşıyor. İsrail Aerospace Industries (IAI) tarafından üretilen Gabriel gemisavar füze ailesinden geliştirilen Blue Spear, 290 kilometrenin üzerinde menzile sahip. Füze, aktif radar arayıcı başlık ve INS/GPS güdüm sistemi kullanarak terminal safhada hedefini başarıyla bulabiliyor.