Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Brüksel'de iki farklı toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından Vucic, Sırp medyasına yaptığı açıklamada, ülkesinin Kosova konusunda yapılan tüm anlaşmaların uygulanmasını istediğini ve Kosova'nın bağımsızlığını tanımayacaklarını vurguladı. Ayrıca, Kosova'nın Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğine karşı olduklarını belirterek, NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü'nün (KFOR) varlığını ve kapasitesini artırmasını desteklediklerini ifade etti.

Vucic, ciddiyetle hareket ettiklerini ve uluslararası toplumun güvenini kimin hak ettiğini göstermek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, "Tüm bölgede barış istiyoruz ve bu yönde sorumlulukla hareket etmeye devam edeceğiz" dedi.

Vucic ve Kurti, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Kurti, görüşmelerin ardından yayımladığı bir bildiride, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmanın imzalanmasını talep etti. Kurti, bu anlaşmanın imzalanması için AB Liderler Zirvesi'nin doğru yer olacağını ifade etti. Ancak Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova ile bir anlaşma imzalamayı reddetti ve Temel Anlaşma ve uygulama ekinin üç ilkesini geçersiz kılacak bir yan mektubun kabul edilmesini talep etti.

İran'ın kamikaze İHA'ları İsrail'i hedef aldı İran'ın kamikaze İHA'ları İsrail'i hedef aldı

İki ülke arasındaki temel anlaşmazlığın kaynağı, Sırbistan'ın Kosova'yı kendi toprakları olarak görmesi ve Kosova'nın 2008'de tek taraflı bağımsızlık ilanını tanımamasıdır. 2011 yılında AB arabuluculuğunda başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleştirilmesi ve iki ülkenin birbirlerini tanımasına yönelik bir çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Editör: Mustafa Yıldız