Endonezya Deniz Güvenliği Ajansı Tesisler ve Altyapı Bürosu Başkanı Amiral Rudi Parulian Simorangkir'in de katılımıyla gerçekleştirilen test, Petong Adası çevresinde gerçekleşti.

STM, Suudi Arabistan’da TCG İstanbul’u tanıtacak STM, Suudi Arabistan’da TCG İstanbul’u tanıtacak

ASELSAN yetkilileri, testlerin başarıyla tamamlandığını doğrularken, Amiral Rudi Parulian Simorangkir ise şu açıklamayı yaptı: "Bu silah, Endonezyalı Deniz Kuvvetleri'nin denizlerini korurken kişisel güvenlikleri için etkili bir çözüm olacak. Test, 4 adet savaş gemisini kapsadı ve 400 ila 1.500 metre mesafede hedef atış fonksiyon testlerini içerdi."

Testlere katılan 4 gemi, SMASH 30 mm sistemini başarılı bir şekilde denedi. ASELSAN'ın uzaktan komutalı top sistemi kullanılarak hedeflere başarıyla atış gerçekleşti. Türk savunma sanayisinin başarılı bir ürünü olan SMASH 30 mm, daha önce de Malezya, Filipinler ve Güney Kore tarafından tercih edilmişti.

30 mm MUHAFIZ (SMASH 30 mm) Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi

Bu test, Endonezya'nın 2020 yılında ASELSAN ile imzaladığı SMASH 30 mm tedarik sözleşmesinin bir parçasını oluşturuyor. SMASH 30 mm, uzaktan komutalı bir stabilize top sistemi olmasının yanı sıra Termal Kamera, TV Kamera ve Lazer Mesafe Ölçme cihazları ile donatıldı. Sistem, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedefleri tespit edebilme, tanıma ve takip etme yeteneklerine sahip. Ayrıca, otomatik hedef izleme ve balistik düzeltme özellikleri ile etkin bir vuruş sağlıyor.

Editör: Merve Tuç