NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Alman Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, Kosova'daki durumu endişe verici bulduğunu ifade etti.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Stoltenberg, 1990'lı yıllardaki şiddetin geri dönmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, "Açıkça söylemek istiyorum, NATO birlikleri Kosova'da barışı korumaya hazır." ifadesini kullandı.

Sırbistan ve Kosova'nın Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda yürütülen diyaloğa geri dönmesini talep eden Stoltenberg, kalıcı barışa ulaşmanın tek yolunun bu olduğunu belirtti.

Stoltenberg, ayrıca Moskova'nın Ukrayna savaşında taktiksel nükleer silah kullanma tehdidine ilişkin de Rusya'nın nükleer söylemini "tamamen sorumsuzca" bulduğunu belirtti. Ancak, Rusya'nın nükleer silah kullanma riskinin düşük olduğunu söyledi ve NATO'nun Rusya'nın faaliyetlerini yakından takip etmeye devam ettiğini ifade etti. NATO'nun nükleer bir ittifak olduğunu ve nükleer caydırıcılığın 75 yıldır işlediğini vurguladı.

Ayrıca Stoltenberg, kış aylarında Rusya'nın Ukrayna'nın enerji ağına daha fazla saldırı yapma olasılığına dikkat çekerek, Ukraynalıların hayatlarını korumak için hava savunmasının önemli olduğunu belirtti.

Son olarak, Polonya'daki seçimlere ve Slovakya'daki hükümet kurma çalışmalarına da değinen Stoltenberg, Slovakya ve Polonya'nın Ukrayna'ya güvenilir destekçiler olduğunu ve bu ülkelerin Kiev'e askeri ekipman dahil önemli yardımlarda bulunduğunu söyledi. Bratislava ve Varşova'daki gelecekteki hükümetlerin ne olursa olsun NATO müttefikleri olarak bir arada durmaya devam edeceğini ifade etti.