Çiğli Havaalanı'ndaki TEKNOFEST'in üçüncü gününde ana sahnede "Deniz Yıldızları Orkestrası", "Bizim Orkestra", "Bilim Şov", "Rafadan Tayfa Teknolojik Tayfa", "Hürkuş ve Gökbey Müzikali", "Uçan Çocuklar Akrobasi Gösterisi" yer alacak.

Aktivite programları kapsamında "Dikey Rüzgar Tüneli", "İklim Tüneli", "Güneş Gözlemi", "Planetaryum", "Uzay Temalı Çocuk Parkı", "Simülasyon Deneyim Alanları", "Paydaş-Sponsor Katılımcı Stant Aktiviteleri", "Kara ve Hava Araç Sergisi", "Sıcak Hava Balonu" ve "Pedallı Uçuş Etkinliği" gerçekleştirilecek.

Eğitici atölyelerde ise "TEKNOFEST Bilim Sokağı Atölyeleri" ile paydaş ve sponsorların düzenlediği katılımcı atölyeleri de gün boyunca devam edecek.

TEKNOFEST Girişim Yarışması kapsamında "Turizm Teknolojileri ve Oyun" "Çevre, Enerji ve İklim Teknolojileri", "Engelsiz Yaşam Teknolojileri" ve "Sağlık ve İyi Yaşam Teknolojileri" alanlarındaki girişimlerin tanıtılacağı etkinlikte Deneyap kapsamında da ülke genelinden başarılı öğrencilerin oluşturduğu takımlar "Makeathon" ve "Fikir Maratonu"nda mücadele edecek.

TEKNOFEST'in ilgiyle takip edilen hava gösterileri üçüncü günde de sürecek. Paraşüt atlayışları ile başlayacak gösterilerde gün içinde Türk Yıldızları, SOLOTÜRK, Bayraktar Akıncı, Aksungur, Bayraktar TB2, Hürkuş, Paramotor, Gyrocopter, BEL-429 (Üzüm Salkımı), S-70 (Çelik Kanatlar), Paramotor, AB-412 (SGM), T-129 Atak Helikopteri gökyüzünde heyecan veren gösteriler sunacak.

Festivalin üçüncü gününde de özellikle okul gruplarıyla gelen öğrenciler olmak üzere çok sayıda ziyaretçinin yoğunluk oluşturduğu gözleniyor.

TEKNOFEST İzmir'i çocuklar da büyükler de beğendi

TEKNOFEST'te ziyaretçiler, stantları gezip aktivitelere katılıyor. Festivale çocuklar ve gençler kadar orta yaş ve üzeri ziyaretçiler de ilgi gösteriyor.

Festival alanına eşi ve çocuğuyla gelen 65 yaşındaki Mustafa Soycan, AA muhabirine, etkinliği çok beğendiğini belirterek, "Her şey dört dörtlük. Övünecek çok şeyimiz var." dedi.

Askerliği havacı olarak yaptığını, o nedenle bu konuya büyük ilgi duyduğunu anlatan Soycan, alandaki hava taşıtlarını tek tek incelediğini dile getirdi.

Ziyaretçilerden 32 yaşındaki Uğur Maviş de TEKNOFEST'in kendisini gururlandırdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bayraktar ailesine teşekkür eden Maviş, "Böyle bir ortamı yaşattılar bize. Türk milletinin geleceği için çok önemli projeler var. Çok gururlanıyor insan." diye konuştu.

Çocuğuyla festival alanını gezen 50 yaşındaki Süleyman Demirel ise TEKNOFEST'in Türkiye'nin başarısı olduğunu kaydederek, "Açıkçası gurur duydum. Türkiye yıkılamaz bir hale geldi. İnşallah dünyada, teknolojide de ekonomide de sayılı ülkeler arasına girecek, en iyisi olacağız." ifadelerini kullandı.

Hava araçlarını yakından incelediğini aktaran Demirel, her şeyin mükemmel olduğunu söyledi.

11 yaşındaki Yusuf Kayra Karahan, festivale katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ailesiyle festivali gezen 7 yaşındaki Emirhan Gültekin de "Bir sürü helikopter ve uçak var. Gösteri yapıyorlar. İlk kez geliyorum. Ankara'da da TEKNOFEST'e gidecektim olmadı. Stantları da gezdim. Çok güzeldi. Bize çeşitli hediyeler verdiler. Güzel etkinlikler var. Hava gösterilerini de çok beğendim." şeklinde konuştu.

ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor

TEKNOFEST gönüllüsü Azra Ece Güney, daha önce İstanbul ve Ankara'daki festivallere katıldığını, İzmir'dekinin de çok güzel geçtiğini dile getirdi.

İzmirlilerin etkinliğe yoğun ilgi gösterdiğine dikkati çeken Güney, "Diğer TEKNOFEST'ler gibi aynı heyecanla buradayız. Festivalin bu kadar güzel olmasında bir arka plan da var. Biz arkadaki işleri yürüten ekibiz. Yoğunluk çok fazla." değerlendirmesinde bulundu.