TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, dünyada kısa pistli gemilere konuşlu ilk SİHA'nın tasarlandığı Bayraktar TB3'ün ilk uçuşuna hazırlandığını açıkladı. Bayraktar, bu uçuşunun gemiye iniş-kalkış yeteneği açısından bir kilometre taşı olacağını belirterek, "Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail arasında rekabet başladı, bakalım ilk kim başaracak?" şeklinde konuştu.

27 Eylül'de İzmir'de gerçekleşecek olan TEKNOFEST etkinliği için düzenlenen bir programa katılan Selçuk Bayraktar, farklı yaş gruplarından öğrencilerle buluştu ve milli teknoloji hamlesi konusundaki çalışmaları anlattı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı olan Bayraktar, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi çerçevesinde havacılık alanında gerçekleştirdiği başarıları anlattı. Aynı zamanda Bayraktar TB2'nin geliştiricisi olan Baykar'ın başarısını örnek gösterdi. Bayraktar, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi kapsamında hedeflenen Kızılelma adlı insansız savaş uçağının 2022 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini belirterek, insansız savaş uçaklarının geleceğin hava gücü olduğunu vurguladı.

Rekor sürede fırlatılan milli uyduların elektronik kartlarının tesisi büyüyor Rekor sürede fırlatılan milli uyduların elektronik kartlarının tesisi büyüyor

Milli ve özgün insansız hava araçlarının geliştirilmesinin yanı sıra Baykar'ın Kovid-19 salgını döneminde geliştirdiği solunum cihazlarının da dünya genelinde kullanıldığını açıkladı.

Bayraktar, milli teknoloji hamlesinin başarısının sırrını toplumsal faydaya odaklanmak ve geleceğin teknolojilerine erken yatırım yapmak olarak tanımladı. Gençlere kendi potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirmeleri ve geleceğin yarışlarına hazırlanmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

TEKNOFEST'in önemine de vurgu yapan Bayraktar, etkinliğin her yıl büyüdüğünü ve İzmir'in inovasyon ve girişimcilik alanlarına katkı sağlayacağını ifade etti.

Ayrıca, Bayraktar TB3'ün dünyada kısa pistli gemilere konuşlu ilk SİHA olma özelliğini taşıdığını ve Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail gibi ülkelerin benzer projeler üzerinde çalıştığını belirtti. Bayraktar, TB3'ün ilk uçuşunun TEKNOFEST sonrası gerçekleştirileceğini açıkladı.

Son olarak, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde bulunan İnce Film Laboratuvarı'na Selçuk Bayraktar'ın isminin verileceği duyuruldu.

Editör: Mustafa Yıldız