2026 yılında gerçekleşecek olan 77. Uluslararası Uzay Kongresi'nin (IAC), Türkiye'nin Antalya şehrinde düzenlenmesi kararı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yıldırım tarafından basın mensuplarına açıklandı.

Yıldırım, Uluslararası Uzay Kongresi'nin dünya genelinde uzayla ilgili en prestijli ve önemli etkinliklerden biri olduğunu belirterek, bu organizasyonun sadece uzay ajansları değil, ilgili sanayi sektörleri, büyük şirketler, devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve akademik çevrelerin katıldığı büyük bir platform olduğunu ifade etti.

Azerbaycan'ın 74. Uluslararası Uzay Kongresi'ni başarıyla organize etmesini öven Yıldırım, Türkiye'nin de güçlü bir ekiple bu organizasyona katıldığını ve bu sayede "En faal stant ve en iyi networking yapan grup" ödülünü kazandığını bildirdi.

Yıldırım, Türkiye'de böyle bir organizasyonu yapma arzularını uzun süre önce belirttiklerini ve bu süreci başarıyla tamamladıklarını söyledi. Yıldırım, "Sabah yapılan genel kurulda bu oylamadan yüzümüzün akıyla çıktık ve Türkiye'ye, Antalya'ya bu iş verildi. 2026 yılının ekim ayında Antalya'da bu büyük organizasyonu yapacağız." dedi.

Ayrıca, bu organizasyonun Türkiye'ye ve genç nesillere uzayla ilgili farkındalığı artıracağını ve Türkiye'nin 2026 yılında aya ulaşmayı hedeflediğini belirterek, kongrenin bu hedefi taçlandıracağını ifade etti.

Türkiye'nin güvenli geleceğini kodluyor Türkiye'nin güvenli geleceğini kodluyor

Uluslararası Uzay Federasyonu (IAF) Genel Kurulu, Antalya'nın 2026'daki Uluslararası Uzay Kongresi'ne ev sahipliği yapma kararını aldı. Bu karar, Türkiye'nin uzay alanındaki uluslararası itibarını daha da yükseltecek önemli bir adım olarak kabul edildi.