Nurol Makina ve Estonya Savunma Tedarik Kurumu arasında Estonya'ya 100 adet NMS 4x4 (YÖRÜK) aracı tedarik etmeye yönelik bir sözleşme imzalandı. Sözleşmeye Türk savunma sanayi şirketi Nurol Makina adına Genel Müdür Engin Aykol imza attı.

Engin Aykol, Avrupa'ya açılmak için İngiltere'de bir şirket kurduklarını ve bu sürecin bir parçası olarak Estonya projesini yaklaşık 2 yıldır izlediklerini belirtti. İmzalanan sözleşme ile Estonya'ya 100 araç tedarik etmek için uzun bir sürecin sona erdiğini ifade etti.

HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak HÜRJET ve GÖKBEY birlikte dünya sahnesine çıkacak

Aykol, bu anlaşmanın Türk savunma sanayisinin Avrupa pazarına açılması açısından önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, "Estonya'nın Birleşmiş Milletler ve NATO görevlerinde önemli bir aktör olduğunu unutmamak gerekir. Onları bu alanda desteklemek, hem bizim hem de ülkemiz için gurur verici bir durum" dedi.

NMS 4x4 aracının yüksek hareket kabiliyeti, koruma seviyesi ve hızlı intikal yetenekleri ile öne çıktığını dile getiren Aykol, araçların teslimatının 18 ay içinde tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

Bu anlaşma ile Estonya Savunma Kuvvetleri'nin 2. Piyade Tugayı'na 2024 yılı içinde 100 adet NMS 4x4 aracı teslim edilecek.