TEKNOFEST başvuru rekorunu tazeledi TEKNOFEST başvuru rekorunu tazeledi

Kırgızistan ordusu, Türk savunma sanayisi ürünleriyle donatılarak kabiliyetlerini artırmayı hedefleyen bir tatbikat gerçekleştirdi. Bu tatbikat, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleşti.

Tatbikatta, Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2, Bayraktar AKINCI ve TUSAŞ tarafından üretilen AKSUNGUR gibi milli silahlı insansız hava araçları kullanıldı. Ayrıca Roketsan'ın ürettiği MAM-L ve MAM-T roketleriyle atışlar gerçekleştirildi.

Tatbikat senaryosu gereği, Bayraktar AKINCI, Bayraktar TB2'nin lazer işaretleme sistemiyle belirlenen hedeflere bulutların üzerinden başarılı atışlar yaptı. Bayraktar TB2 ise MAM-L roketiyle hedeflerini isabetle vurdu.

Tatbikatta ayrıca STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin ürettiği döner kanatlı vurucu İHA KARGU, ASELSAN'ın dron karşı tedbir sistemi İHTAR ve 40 milimetre fiziksel imha sistemi ŞAHİN de kullanıldı.

Tatbikatın ve SİHA'ların uçuşları, Baykar tarafından kurulan bir Komuta Merkezi'nden canlı olarak izlendi.

Daha önce envanterine Bayraktar TB2'yi dahil eden Kırgızistan ordusu, şimdi Bayraktar AKINCI ile AKSUNGUR'u da kullanmaya başlamış ve bu amaçla özel bir üs açmıştı. Tatbikatın ardından Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Haluk Bayraktar'a Dank Devlet Ödülü'nü takdim etmişti.

Editör: Mustafa Yıldız