Saha EXPO, savunma sanayisi firmaları için iş potansiyeli yaratıyor Saha EXPO, savunma sanayisi firmaları için iş potansiyeli yaratıyor

Lapis Havacılık, 3. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi'nde geliştirdiği hibrit itkili robot HİRO'yu tanıttı. HİRO, döner kanatları sayesinde uçabilen ve tekerleriyle karada hareket edebilen özel bir tasarıma sahiptir. Ayrıca, ana gövdesinde bir mikro insansız hava aracı olan "yavru dron"u barındırarak çeşitli görevleri gerçekleştirebilme yeteneğine sahiptir.

Lapis Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Tansel Nuran Birdir, yaptığı açıklamada, HİRO'nun dar ve kapalı alanlarda gözetleme görevleri için özel olarak geliştirildiğini belirtti. HİRO'nun üç temel özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Birdir, bu özelliklerle birlikte hibrit bir çözüm sunduklarını ifade etti.

HİRO'nun dar ve kapalı alanlarda kullanılmak üzere tasarlandığını belirten Birdir, aracın hem karada hem de havada görev yapabilme yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Aracın görev süresini uzatmak için belli aralıklarla modemleri bırakma özelliği sayesinde kapalı ortamlarda uzun süre görev yapabilme kabiliyetine sahip olduğunu açıklayan Birdir, aracın engelleri 360 derece algılayarak yapay zeka algoritmalarıyla desteklenen LAPİS otopilotu sayesinde görevini başarıyla yerine getirebildiğini belirtti.

Birdir, HİRO'nun hibrit yapısı nedeniyle görev süresinin değişkenlik gösterdiğini, prototip ürünlerin üretildiğini ve test aşamalarının devam ettiğini söyledi. HİRO'nun, 2023 yılının ilk yarısında göreve hazır hale gelmesi hedeflendiğini belirten Birdir, ürünün dünya genelinde benzer özelliklere sahip sınırlı sayıda üründen biri olacağını ifade etti. Tüm sisteminin 1 kilogramdan hafif olduğunu belirten Birdir, HİRO'nun açık ve kapalı alanlarda çeşitli görevleri başarıyla yerine getirebileceğini vurguladı.