Milli kablolar İtalya üzerinden ihraç ediliyor Milli kablolar İtalya üzerinden ihraç ediliyor

Türk savunma sanayi şirketi Otokar, Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) ile 6X6 araçlar için bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme kapsamında, Otokar yaklaşık 130 milyon avro karşılığında ARMA 6X6 zırhlı personel taşıyıcıları Estonya'ya ihraç edecek. Sözleşme, 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak olan teslimatları içeriyor ve 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Otokar Askeri Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi, Estonya'daki bu sözleşme ile pazar çeşitliliğini artırdıklarını belirtti. Ayrıca, ARMA 6X6'nın sahadaki başarısının, rekabette avantaj sağladığını vurguladı. ARMA 6X6'nın 5 farklı kullanıcı tarafından yüksek riskli bölgelerde başarılı bir şekilde kullanıldığını söyledi.

ARMA araç ailesini, çeşitli görevlerde kullanılabilen çok tekerlekli araç ailesi olarak tanımlayan Vehbi, bu ailenin ihracat başarılarına imza atacağını ifade etti. Otokar'ın mühendislik kabiliyetlerini ve geniş ürün yelpazesini öne çıkardı ve dünya genelinde birçok ülkeyle rekabet ettiklerini belirtti.

ARMA 6X6, çok tekerlekli modüler zırhlı bir araç olarak, yüksek hareket kabiliyeti, mayın ve balistik koruma, orta ve yüksek kalibre silah sistemleri entegrasyonu gibi özelliklere sahip. Bu araç, zorlu arazi ve iklim koşullarında başarıyla görev yapabiliyor.