Türk savunma sanayisi, zırhlı kara araçları konusunda geliştirdiği yeni nesil çözümleri Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen projelerle kullanıcılara sunuyor. Öncü üreticilerden Otokar, farklı konfigürasyonlarda 4x4, 6x6, 8x8 ve paletli özgün araçlarını yüksek koruma seviyesi ve hareket kabiliyeti ile donatarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Otokar'ın çok tekerlekli araç ailesi ARMA, halihazırda 3 kıtada, Türkiye dahil 5 ülkede 9 farklı kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. ARMA ailesinin 8x8 versiyonu, ASELSAN liderliğinde yürütülen YENER Modern Mayın Tespit Sistemi projesi kapsamında Türkiye'de hizmete girdi. Bu araç, el yapımı patlayıcı ve mayınları tespit ederek personel güvenliğini maksimum seviyede tutuyor. ASELSAN YENER, entegre edildiği zırhlı aracın önü ve yanındaki mekanizmalarla yönlendirilen radar ve metal dedektörleri ile mayın ve patlayıcılara karşı önlem alınmasını sağlıyor.

Otokar, ARMA 8x8'in üstün özelliklerini koruyarak, YENER Modern Mayın Tespit Sistemi projesinin zorlu taleplerini sorunsuz bir şekilde karşılayabilen bir araç geliştirdi.

Türk zırhlısı ARMA 8x8'e ilk görev

ARMA araç ailesi 2006 yılında geliştirildi ve 2015 yılında ihracat başarısı elde etti. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan 400 adetlik 8x8 araç satışı, bu alandaki önemli bir başarı örneğidir. ARMA 8x8, zırhlı monokok gövde yapısı, modüler yapısı ve yüksek seviyede koruması ile modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında etkinlik gösteriyor.

Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi

Türk zırhlısı ARMA 8x8'e ilk görev

Otokar, ARMA II 8x8'i geliştirerek daha fazla koruma, iç hacim ve büyük kule kullanımı gibi taleplere yanıt verebilmek için ARMA II 8x8'i üretti. Türkiye'nin ilk yerli 8x8 aracı olan ARMA II, yerli motor entegrasyonu ile 720 beygir gücünde, 12,7 litre Ecotorq motor seçeneğiyle sunulmaktadır.