Kahramanmaraş'ta merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından dünyanın bir çok ülkesinden yardımlar gelmeye devam ediyor.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Arsenal futbol takımı da depremzedeleri unutmadı.

Yardım malzemelerinin Londra'daki Heathrow Havalimanı'ndaki Türk Hava Yolları (THY) Kargo deposuna teslimine söz konusu kuruluşların temsilcileri ile Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan katıldı.

Atahan, burada yaptığı açıklamada, Arsenal Vakfı'nın ve İngiltere devletinin yaptığı yardımlardan söz etti.

Arsenal Vakfı Başkanı Freddie Hudson tarafından bin 1500 uyku tulumu, kışlık giysi ve mont, rüzgar çadırları ve normal çadırlar, Turkish Cargo'nun Londra'daki ofisine 2 tırla getirilerek depremzedelere ulaştırılmak üzere Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan ve THY Londra Müdürü Celal Baykal'a teslim edildi.

Yardım malzemeleri TK1986 kargo seferiyle 20 Şubat Pazartesi günü Londra'dan Adana'ya gönderilecek.

İngiliz arama-kurtarma ekibinin 11 kişiyi enkazdan sağ çıkardığını anlatan Atahan, İngiltere'nin Kahramanmaraş'ta kurduğu sahra hastanesinde de 100'den fazla sağlık personelinin hizmet verdiğini söyledi.

Maddi yardımlara da değinen Atahan, "İngiltere devleti depremin ardından 8 milyon sterlin bağış açıkladı, sonra da 25 milyon sterlin tutarında Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere yönelik bir fon tahsis etti. İngiltere'de 15 STK'nin oluşturduğu çatı afet komitesinin başlattığı yardım kampanyasına da İngiltere devleti 5 milyon sterlin tutarında bağış açıkladı." dedi.

Atahan, Kral 3. Charles'ın bizzat bir Türk derneğini ziyaret ederek desteğini açıkladığını da belirterek, "Ayrıca kraliyet ailesi de kampanyaya maddi bağışta bulundu." diye konuştu.

Ülkedeki Türklerin yardım çalışmalarının da hemen depremin ardından başladığına işaret eden Atahan, ilk yardımın da 6 Şubat akşamı THY aracılığıyla Türkiye'ye gönderildiğini vurguladı.

Festivallerde bir kere kullanılan uyku tulumları depremzedeler için geri dönüştürüldü

Arsenal Toplumu Başkanı Freddie Hudson, Arsenal Futbol Kulübünün ve Kuzey Londra'daki taraftarlarının depremzedelere yardım çağrılarına yanıt verdiğini aktardı.

Hudson, His Church Yardım Derneği işbirliğiyle yardım çalışmalarını yürüttüklerini, TCCA ile temasa geçerek ihtiyaçları bir hafta gibi bir sürede belirleyerek topladıklarını anlattı.

His Church Yardım Derneği Operasyon Direktörü Richard Humphrey de derneğin kullanılabilecekken çöpe giden kıyafet, eşya ve gıdaları yeniden işleyip ihtiyacı olanlara dağıtan bir kuruluş olduğuna işaret etti.

Türkiye'deki uyku tulumuna olan acil ihtiyaçtan dolayı yeni bir çalışma yaptıklarını dile getiren Humphrey, "Festivallerde bir kere kullanılan uyku tulumlarını toplayıp merkezimizde temizleyip, acil durumlarda kullanılabilir hale getirdik. Henüz yaşanmamış durumlara karşı plan yaptık. Arsenal'den ve Türk Konsolosluğundan aldığımız talepler sonucunda elimizde gönderebileceğimiz uyku tulumları olduğunu söyledik." diye konuştu.

Sih polislerden çadır yardımı

Met TPA'nın girişimleriyle içinde battaniye, ısıtıcı ve kıyafet bulunan 50 kolilik yardım malzemesi de THY Kargo'ya teslim edildi.

Çanakkale Boğazı'nda bulunan 109 yıllık mayın SAS personelince imha edildi Çanakkale Boğazı'nda bulunan 109 yıllık mayın SAS personelince imha edildi

Londra'da görev yapan Sih polislerin topladığı 50 çadır da Met TPA aracılığıyla Türkiye'deki depremzedelere gönderildi.

THY Kargo sadece bugün 25 ton yardım malzemesini İngiltere'den Türkiye'ye gönderecek. Malzemeler arasında İngiltere Dışişleri Bakanlığının gönderdiği 10 bin termal battaniye de yer alacak.