Türkiye ile sıkı savunma iş birliği içinde olan Çad, TUSAŞ tarafından üretilen AKSUNGUR İHA'larına kavuştu. İlk AKSUNGUR, gerçekleştirilen törenle resmen hizmete alındı ve Çad Silahlı Kuvvetleri tarafından kamuoyuna tanıtıldı. AKSUNGUR, Mi-17 tipi helikopterlerle kol uçuşu gerçekleştirerek ilk resmi görevine başladı.

Ayrıca, Çadlı 20 mühendis Türkiye'de TUSAŞ tesislerinde eğitim aldı. Temel İHA tasarım ve üretim tekniklerini öğrenen mühendisler, ülkelerine dönerek ilk hava araçlarını geliştirdi.

Türk savunma sanayii Romanya'da Türk savunma sanayii Romanya'da

AKSUNGUR, iki adet TEI imalatı PD170 motoruyla donatılmış olup, toplamda 50 saat havada kalabilme ve 40 bin feet irtifaya çıkabilme özelliğine sahip.

Geçen yıl Ağustos ayında yapılan bir törenle Çad, 3 adet HÜRKUŞ ve 2 adet ANKA İHA'yı da teslim almıştı. Ayrıca, ROKETSAN tarafından geliştirilen MAM-L ve MAM-C mühimmatı da Çad envanterine dahil edilmişti.

Törenle birlikte, TUSAŞ hangarlarında artık Fransız bayraklarının yerine Türk bayraklarının asıldığı gözlendi. Teslimat öncesinde Çad'dan gelen pilotlar ve teknik ekip, detaylı bir eğitimden geçirildi. TUSAŞ, eğitim konusuna büyük önem vererek hem pilotlarını hem de teknik ekibi operasyonu başarıyla yürütebilecek standartlara getirecek.