Erken İhbar Radar Sistemi ALP 300-G'nin ilk teslimatı yapıldı Erken İhbar Radar Sistemi ALP 300-G'nin ilk teslimatı yapıldı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 74. Uluslararası Uzay Kongresi'nin (International Astronautical Congress- IAC) açılışına katıldı. Bu kongre, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştiriliyor ve TUA, bu etkinliğin platin sponsorlarından biri olarak yer alıyor.

Açılış sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yıldırım, Türkiye'nin kongreye büyük bir ekip ile katıldığını vurguladı. Türkiye'nin 2026'daki kongreye ev sahipliği yapma adayı olduğunu belirterek, "Türkiye Uzay Ajansının Milli Uzay Programı yoğun şekilde devam ediyor. Astronotumuz 3 ay içerisinde uzaya ulaşmış olacak. Diğer programlarımız da devam ediyor. Türk Devletleri Teşkilatının (uzay ajansları) toplantısını da Bakü'de yapacağız. 'Uzayda biz de varız' demek için gayret ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kongre kapsamında, 135 ülkeden 5 binden fazla katılımcının yer aldığı belirtiliyor. Ayrıca, uzay ve teknoloji alanındaki şirketlerin sergisi de düzenleniyor ve katılımcılar, TUA, TEKNOFEST ve TÜRKSAT gibi Türk şirket ve kuruluşlarının stantlarına büyük ilgi gösteriyor.