7 Aralık'ta kutlanan Uluslararası Sivil Havacılık Günü dolayısıyla yapılan derleme, İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) sınır güvenliğinden arama kurtarma çalışmalarına, tarım alanları ve ormanların denetlenmesinden haritalandırma çalışmalarına kadar birçok alanda kullanıldığını gösteriyor.

2017'de 17,077 olan toplam İHA sayısı, 5 Aralık itibarıyla %268,3 artarak 62,892'ye yükseldi. Lisans ve sertifika sayısı ise 1,450,530'a çıktı.

İHA kullanımıyla ilgili kurallar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından düzenleniyor. İHA'ları sisteme kaydetmek ve SHGM'den onay almak için 500 gram ve üzeri İHA'ların belirli kurallara uymaları gerekiyor.

KARTAL yazılımı ilk seferde NATO sertifikasını kaptı KARTAL yazılımı ilk seferde NATO sertifikasını kaptı

Sportif/Amatör Pilot Sertifikası almak için SHGM'nin ücretsiz çevrim içi sınavını geçmek yeterli. Bu sertifika, sadece açık arazilerde uçuşa izin verirken, ticari uçuşlar için özel eğitim ve İHA Pilot Lisansı gerekiyor.

Emniyet ve askeri alanlar, kamu kurumları, güvenlik açısından hassas bölgeler ve havaalanlarına yaklaşma sahalarında İHA uçuşuna izin verilmemektedir.