T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla özgün milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi. Türkiye'nin savunma sanayisindeki gücünün bir göstergesi olan bu helikopter, zorlu "sıcak hava-yüksek irtifa" görevlerinde optimal performans sunmak üzere tasarlandı.

Milli Gururun Kanatları: HÜRJET Milli Gururun Kanatları: HÜRJET

5,507

T129 ATAK, hafif taarruz helikopteri olarak tasarlanmış olup, anti-tank ve hafif hava hedeflerine karşı yüksek hassasiyetle saldırı gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip. Modern savaş alanlarında etkin bir şekilde operasyon yapabilme yeteneğine sahip olan T129 ATAK aynı zamanda yüksek manevra kabiliyeti sayesinde düşman tehditlerine karşı hızlı ve esnek bir şekilde hareket edebiliyor.

4,506

T129 ATAK helikopteri, iki motorlu, tandem kokpitli bir yapıya sahip. Belli başlı teknik özellikleri arasında, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık performansı, balistik dayanıklılık, silah taşıma kapasitesi, hızlı ateşleme yeteneği, ileri seviye aviyonik ve sensör sistemleri bulunuyor. Ayrıca, T129 ATAK, kızılötesi ve lazer güdümlü füzeler gibi modern silah sistemlerini entegre edebiliyor. 17 Ağustos 2011 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştiren helikopter, test ve kalifikasyon süreçlerinin ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilk teslimatını 22 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirdi.

T129 A T A K F A Z 2 Scaled,1947

Aralık 2023 itibarıyla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Filipinler Hava Kuvvetleri ve Nijerya Hava Kuvvetlerine toplamda 82 helikopter teslim edildi. ATAK Programı kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığında 59’u kesin 17’si opsiyonel toplam 76 adet, İçişleri Bakanlığı’nda 24’ü kesin 3’ü opsiyonel toplam 27 adet, Filipinler Hava Kuvvetlerinde 6 adet, Nijerya Hava Kuvvetlerinde 6 adet T129 ATAK Helikopteri bulunuyor.

Atakweb,116

Editör: Merve Tuç