Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye ve Polonya'nın 2026'daki "Uluslararası Uzay Kongresi" ev sahipliği için yarıştığı ve sonuçların bu yıl 2-6 Ekim'de Bakü'de düzenlenecek kongrede netlik kazanacağına inandığını belirtti. Kacır, bu kongrenin, dünyanın en büyük uzay organizasyonu olan Uluslararası Uzay Federasyonu'nun bir parçası olduğunu ve Uluslararası Uzay Kongresi'nin bu alandaki en büyük etkinlik olduğunu açıkladı.

Bakan Kacır ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Uluslararası Uzay Federasyonu Genel Sekreteri Christian Feichtinger'i kabul ettiğini ve görüşmenin ana gündeminin Türkiye'nin 2026'da düzenlenecek kongreye ev sahipliği yapma adaylığı olduğunu belirtti. Kacır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu süreci desteklediğini ve bilim ve teknoloji alanlarında organizasyonları güçlü bir şekilde desteklediğini vurguladı.

Erken İhbar Radar Sistemi ALP 300-G'nin ilk teslimatı yapıldı Erken İhbar Radar Sistemi ALP 300-G'nin ilk teslimatı yapıldı

74. Uluslararası Uzay Kongresi'nin bu yıl Bakü'de düzenleneceğini ve Türkiye'nin adaylık süreciyle ilgili olarak Türkiye standının açılacağını da ekledi. Kacır, bu organizasyonun yeni küresel işbirliklerinin tohumlarını atacağını ve Türkiye'nin bu yolculuğunu hız kesmeden sürdüreceğini ifade etti.