Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda alınan kararlarla, Türkiye'nin savunma sanayisindeki çıkışı bir kez daha gözle görülür hale geldi. Toplantıda, Türk savunma sanayisinin gelecek projeleri ve stratejik hedefleri ele alındı.

En dikkat çekici kararlardan biri, yeni bir uçak gemisinin tasarım aşamasına geçilmesi oldu. Planlanan uçak gemisinin 280 metreden uzun olması ve insanlı uçakların da operasyon yapabileceği bir platform olması hedefleniyor. Bu proje, Türkiye'nin deniz gücünü artırarak bölgesel etkileşimini güçlendirmeyi amaçlıyor. İlk uçak gemisi projesinde, TCG Anadolu'da olduğu gibi İspanya ile ortak bir çalışma gerçekleştirilmesi bekleniyor.

8adet İSTİF sınıfı fırkateyn

Ayrıca, Savunma Sanayii İcra Komitesi, MİLGEM programı kapsamında inşa edilecek 9., 10., 11. ve 12. gemilerin İSTİF sınıfı Fırkateyn konfigürasyonunda olacağını duyurdu. Bu karar, Türk Deniz Kuvvetleri'nin önümüzdeki 4-5 yıl içinde 8 adet İSTİF sınıfı Fırkateyn'e sahip olacağı anlamına geliyor.

ABD, "Odysseus" uzay aracı Ay'a iniş yaptı ABD, "Odysseus" uzay aracı Ay'a iniş yaptı

Milli uçak projelerinde yeni gelişmeler

Toplantıda ayrıca, Milli Muharip Uçak KAAN'ın gelecek dönem faaliyetleri, HÜRKUŞ uçaklarının ve GÖKBEY helikopterlerinin tedarikleri ile Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçaklarının lojistik ihtiyaçları ele alındı. Savunma projelerine ek olarak, envanterdeki İHA ve SİHA'ların güncellenmesi ve yeni kabiliyetler kazandırılması da kararlaştırıldı.

Editör: Merve Tuç