Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A'nın tüm testlerden başarıyla geçtiğini açıkladı ve uzayda etkin bir rol oynamak için kararlı bir şekilde çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin uydu serüveninin Türksat 1B ile başladığına dikkat çekilerek, bu süre zarfında Türkiye'nin büyük bir mesafe kat ederek ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A'yı hizmete sunma aşamasına geldiği vurgulandı. Türksat 6A uydusu, tamamlandığında 42 doğu boylamında hizmet verecek ve yer merkezli bir yörüngede 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. Bu yerli ve milli haberleşme uydusu, 7,5 kilovat gücüne sahip olacak ve 20 aktarıcı ile donatılacak. Türksat 6A, Ku bant frekansında hizmet sağlayacak ve önceki uyduların erişemediği bölgelere de ulaşım imkanı sunacak.

Açıklamada ayrıca, Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Türksat, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve TUSAŞ işbirliğiyle başarıyla gerçekleştirildiği ve uydunun bugüne kadar yapılan tüm testlerden başarıyla geçtiği bilgisi verildi. Bakan Uraloğlu, Türksat 6A'nın Mart 2024'te teslim alınacağını ve Haziran 2024'te SpaceX firması ile gerçekleştirilecek fırlatma işlemi ile uzaya gönderileceğini söyledi.

ABD Donanması, BAE Systems ile RF koruma sistemi için anlaştı ABD Donanması, BAE Systems ile RF koruma sistemi için anlaştı

Bakan Uraloğlu, Türksat 6A'nın Türkiye'nin uzay alanındaki hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını vurgulayarak, "Türkiye, uzayda da etkili bir rol oynamak için kararlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyor." dedi. Bu başarı, Türkiye'nin kendi haberleşme uydularını üretebilen ender ülkelerden biri olma yolunda ilerlemesini temsil ediyor.