Dubai Airshow 2023, 95 ülkeden 1400'den fazla katılımcıyı ağırlayarak, Archer şirketinin dikkat çeken dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight'ı da içeren birçok hava aracının sergilendiği bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Midnight, ABD merkezli havacılık şirketi Archer tarafından tasarlanan tamamen elektrikli bir uçaktır. 160 kilometre menzili ile öne çıkan bu uçak, özellikle 80 kilometreye kadar olan şehir içi yolculuklar için ideal bir çözüm sunmayı hedefliyor.

241 kilometre hıza ulaşabilen Midnight, uzun süren yolculukları dakikalar içerisine indirme amacı taşıyor. 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen ve 4 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu uçak, aynı zamanda 12 dakikalık bir şarjla 32 kilometre yol alabiliyor. Hem rekabetçi fiyatlandırma politikası hem de helikopterden 100 kat daha sessiz çalışma özelliği ile kara yolu taşımacılığına çeşitli alternatifler sunması bekleniyor. Güvenlik sertifikasyon süreçleri devam etse de, Archer'ın bu alanda dünya standartlarında mühendislik ve üretim aşamalarına sahip olduğu vurgulanıyor.

Yerli üretim savunma sanayisi ürünleri Lefkoşa'da sergilenecek Yerli üretim savunma sanayisi ürünleri Lefkoşa'da sergilenecek

Archer CEO'su Adam Goldstein, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Midnight'ın 2025'te ABD'de sertifikasyon sürecini tamamlamasını umduklarını ve ardından 2026'da uluslararası operasyonlara başlamayı planladıklarını belirtti.

Yolcu taşımacılığı, kargo ve lojistik, acil durum servisleri gibi farklı alanlarda kullanılması öngörülen bu uçak, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da taksi olarak hizmet vermeye başlamayı hedefliyor.

Dubai Airshow 2023 ziyaretçisi Shahrzad Nakhei, Midnight'ın dış ve iç tasarımının etkileyici olduğunu belirterek, "Bu uçağın taksi olarak kullanılacak olması gerçekten inanılmaz. Hizmete başladığında kesinlikle deneyimlemek istiyorum." dedi.