SSU'nun Başkanı Vasyl Maliuk, yaptığı açıklamada, Mamai'nin deniz operasyonlarını değiştirdiğini belirterek, "Mamai drone, şu anda Karadeniz'deki en hızlı nesnedir ve saatte 110 kilometreye kadar hızlanabilir" dedi.

photo_2023-12-24_20-51-02-2

SSU, deniz dronlarından Sea Baby adlı başka bir insansız su üstü aracı da kullanmasıyla ilgili Maliuk, Sea Baby'nin Kırım Köprüsü ve diğer Rus hedeflerine başarılı saldırılarda bulunduğunu ifade etti. SSU, Temmuz 2013'te Kırım köprüsüne zarar veren deniz insansız su üstü araçlarının 850 kg'lık savaş başlığıyla donatıldığını bildirdi.

TCG İstanbul (F-515) EFES 2024'te görev aldı TCG İstanbul (F-515) EFES 2024'te görev aldı

Rusya’nın işgal girişiminden sonra geliştirildi

Ekim 2022'de SSU'nun deniz dronları, Rus Karadeniz Filosu gemilerine saldırarak Amiral Makarov firkateynine zarar vermişti. 2023'te ise Pavel Derzhavin devriye gemisi, SIG tanker, Olenegorskiy Gornyak çıkarma gemisi ve Profesör Nikolay Muru römorkörü gibi önemli Rus gemilerine karşı başarılı saldırılar düzenledi. Maliuk, bu dronların, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra başlayan geliştirme çalışmalarının bir sonucu olduğunu belirtti.

Ukrayna, yerli savunma sanayisi projeleriyle güvenlik kapasitesini artırmaya devam ederken, Rus şirketi KMZ'nin de benzer bir tasarıma dayanan Oduvanchik deniz insansız su üstü aracını tanıttığı biliniyor.