Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü, Rus istihbaratının Orta Doğu'da Ukrayna'yı itibarsızlaştırmak için bir kampanya yürüttüğünü açıkladı. Bu açıklamada, Rus istihbaratının Ukrayna'daki çatışma sırasında ele geçirdiği ABD ve AB ülkelerinin ürettiği savaş ganimeti silahları Hamas'a teslim ettiği iddia edildi. Ayrıca, Rusların bir sonraki adımının Ukrayna ordusunu Batı menşeli silahları düzenli olarak satmakla suçlamak olacağı belirtildi.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Açıklamada, Rusya'nın Ukrayna silahlı kuvvetlerinin itibarını sarsmayı ve Batılı müttefiklerden gelen askeri yardımın tamamen kesilmesini amaçladığı ifade edildi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna'ya verilen silahların İsrail'de aktif olarak kullanıldığını savundu. Medvedev ayrıca, bu silahların tüm sıcak bölgelerde kontrolsüz bir şekilde kullanılacağını ve Ukrayna'daki yetkililerin silahların yanı sıra doğal gaz, petrol ve gıda gibi kaynakları çaldığını öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 1,5 yıl boyunca basın toplantılarında, Kiev'e sağlanan başta Amerikan silahları olmak üzere NATO silahlarının nasıl karaborsaya düştüğünü anlattığını hatırlattı. Zaharova, dünya medyasının bunları dikkate almadığını ve Ukrayna'daki yolsuzluk ile Washington ile Kiev arasındaki yolsuzluğun neden olduğunu söyledi.