Ukrayna ve Rus kuvvetleri, tek yönlü saldırı insansız hava araçlarına karşı tankları korumak için sahada önlemler geliştirmeye çalışıyor.

Özellikle birinci şahıs görüşlü dronlar, tanklar için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Washington merkezli Avrupa Politika Analizi Merkezi düşünce kuruluşundan Federico Borsari, FPV veya tek yönlü saldırı insansız hava araçlarının, operatörlerin tankları takip etmesini ve vurmasını sağladığını belirtiyor.

ABD merkezli Deniz Analizleri Merkezi düşünce kuruluşundan Samuel Bendett, tankların ön saflarda kullanılmasının savunmasız olduğunu vurguluyor. Rus ve Ukrayna kuvvetleri, dronların patlayıcı yükünü erkenden başlatarak mermilerin gövdeye nüfuz etme olasılığını azaltmak için karşı önlemler geliştiriyor.

Ancak bu çözümlerin etkisi belirsizliğini koruyor. Elektronik savaş yeteneklerinden faydalanmak da bu çözümler arasında yer alıyor. Ancak uzmanlar, FPV dronlarının tanklara zarar vermek için deneyimli pilotlar tarafından konuşlandırılmasının gerektiğini belirtiyor.

Zelenskiy: Doğu cephesinde inisiyatif Rusya'da Zelenskiy: Doğu cephesinde inisiyatif Rusya'da

Bendett'e göre, tanklara karşı başarılı FPV saldırıları pilot deneyimine bağlı ve bir tankı yok etmek yalnızca en deneyimli pilotların başarabileceği bir görev.