Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Birleşik Krallık hükûmetine ve Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps’a Ukraynalı pilotlarına F-16 savaş uçağı eğitimi konusunda sağladığı destek için teşekkür etti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan açıklamada, ilk grup Ukraynalı pilotun Birleşik Krallık’taki F-16 savaş uçaklarına yönelik temel eğitim programını tamamladığını duyuruldu. Açıklamaya göre, 6 deneyimli pilottan oluşan grup, pilotaj ve İngilizce havacılık terminolojisi konusunda özel eğitim aldı. Grubun ayrıca Danimarka’da uygulamalı savaş uçağı eğitimine başladığını belirtildi. Öte yandan 10 stajer pilottan oluşan diğer bir grubun Birleşik Krallık’taki temel uçuş eğitimine devam ettiğini aktarıldı.

Rus şirketi, Ukrayna'da düşürülecek F-15 ve F-16'lar için ödül verecek Rus şirketi, Ukrayna'da düşürülecek F-15 ve F-16'lar için ödül verecek

Rusya'ya karşı savaşta hayati önem taşıyor

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık hükûmetine ve Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps’a pilot eğitimi konusunda sağlandığı destek için teşekkür etti. Umerov açıklamasında, “Bu, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin geliştirilmesine yönelik uluslararası koalisyonun güçlendirilmesi için sağlanan çok önemli bir katkıdır. Ukrayna, Birleşik Krallık'ın ve diğer ortakların Ukrayna'da F-16'ları kullanmaya hazırlanmamıza yardımcı olmak için sağladığı pilot eğitimine büyük değer veriyor. Bizim için Ukraynalı pilotların Rusya'ya karşı savaşta ihtiyaç duydukları becerilerle donatılması hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.