Ürdün Kraliyet Divanı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral Abdullah, ayrı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Bu görüşmeler, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Irak Başbakanı ile gerçekleşti.

Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak

Görüşmelerin odak noktası, Hamas ile İsrail arasındaki karşılıklı saldırılar nedeniyle bölgede yükselen tansiyonun düşürülmesi yollarını değerlendirmekti.

Görüşmeler sırasında vurgulanan önemli noktalardan biri, bölgedeki tırmanışın barış ve istikrara olumsuz etkileri olabileceği ve bu nedenle tansiyonun düşürülmesi için ortak çabaların arttırılması gerektiği oldu.

Özetle, Kral Abdullah'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Irak Başbakanı ile yaptığı görüşmelerde, bölgedeki gerilimi azaltma çabaları ve barışı destekleme ön plandaydı.

Önceki olaylara gelince, Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Aksa Tufanı" adını verdikleri geniş çaplı bir saldırı başlattıklarını duyurmuştu. Bu saldırıda Gazze'den İsrail'e binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti. İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne onlarca savaş uçağıyla saldırı başlatmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 370 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2,200'den fazla kişinin yaralandığını bildirmişti. Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 7 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bilgisi de paylaşılmıştı.

İsrail medyasında ise Hamas'ın silahlı kanadının başlattığı saldırılarda şu ana kadar 600 İsraillinin hayatını kaybettiği ve ülke genelinde yaralı sayısının 2,000'i aştığı iddiaları yer almıştı.