Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Başbakan Miçotakis'in talimatı doğrultusunda, ticari gemileri ve denizcileri korumak amacıyla Yunan Donanması'na ait bir fırkateynin Refah Muhafızı Operasyonu'na katılmasını talep etti.

Dendias, bölgedeki silahlı gruplar, insansız hava araçları ve füzeler tarafından düzenlenen saldırıların, insan hayatı, uluslararası güvenlik, küresel ekonomi ve vatandaşların refahı için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Yunan fırkateyninin katılımıyla bölgedeki güvenlik önlemlerinin artırılması hedefleniyor.

İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

Uluslararası toplum, Kızıldeniz ve Aden Körfezi bölgesinde azami güvenlik sorunuyla karşı karşıya. Ticari gemilere silahlı gruplar, insansız hava araçları ve füzeler tarafından düzenlenen saldırılar insan hayatı, uluslararası güvenlik ve istikrar, küresel ekonomi ve vatandaşların refahı için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Dendias, "Başbakan Kiryakos Miçotakis'in emri üzerine, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros ve Deniz Kuvvetleri Başkanı'ndan, ticari gemileri ve denizcilerin hayatlarını korumak amacıyla Yunan Donanmasına ait bir fırkateynin Refah Muhafızı Operasyonu'na katılmasını istedim" ifadelerini kullandı.