Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, X sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, hava savunma sistemlerinin Ukrayna'nın güvenliği için stratejik bir yatırım olduğunu belirtti.

Zelenskiy, "2024 yılı, Ukrayna hava sahasının Rusya için kapanacağı dönem olmalı. Ukrayna'ya teslim edilen her bir savunma sistemi hayat kurtarıyor." dedi.

Ukrayna'ya dönecek daha fazla mülteci ve bunun ekonomik gelişmeyi hızlandıracağına dikkat çeken Zelenskiy, "Ekonomimiz daha fazla kazanç sağlarsa yurt dışından desteğe de o denli ihtiyacımız kalmayacak. Güçlü hava savunma sistemleri hem de Karadeniz üzerinden ihracata yansıyacak. Saldırıların sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik harcamalara da gerek kalmayacak." ifadelerini kullandı.

ABD, Norveç'e yaklaşık 1,94 milyar dolarlık askeri satışı onayladı ABD, Norveç'e yaklaşık 1,94 milyar dolarlık askeri satışı onayladı

Zelenskiy, 2022'de Rusya'nın kontrolüne geçen Ukrayna topraklarının yarısından fazlasının geri alındığını hatırlatarak, "Rusya filosu, 2023 yılında Karadeniz'in önemli kısmından çekilmek zorunda kaldı. Rusya artık füze ve İHA saldırıları düzenlemekten vazgeçecek. Böylece zaferin eşiğine geleceğiz." açıklamasında bulundu.