AB Konseyi’nin yaptığı açıklamada, Sudan’ın istikrar ve siyasi geçiş sürecini tehdit ettiği gerekçesiyle 6 kurum ve kuruluşun yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Yaptırımlar kapsamında, AB’deki mal varlıkları dondurulan ve ekonomik kaynak temin etmeleri yasaklanan kuruluşlar arasında orduya bağlı Savunma Endüstrisi Sistemi (SAF) ve SMT Mühendislik ile SAF kontrolündeki Zadna Uluslararası Şirketi de bulunuyor. Bu durum, Sudan’da savunma sanayii kurumlarına yönelik ilk yaptırım uygulamasını temsil ediyor.

AB ayrıca ordu ile çatışan Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK)’ne askeri ekipman tedarikinde rol alan Al Junaid, Tradive General Trading ve GSK Advance şirketlerini de yaptırım listesine dahil etti.

Sudan’daki Savunma Sanayii ve İç Savaş Bağlamı

Sudan, Nisan 2023’ten bu yana Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

HDK ve ordu, Aralık 2018’deki halk ayaklanması sonrasında yönetimi ele geçirip, yaklaşık 30 yıl iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in Nisan 2019’da devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümette yer almış, 2021’de ise sivil hükümete karşı birlikte darbe düzenlemişti.

ABD ordusu, tartışmalara yol açan yüzer iskelenin görevini başarıyla tamamladığını iddia etti ABD ordusu, tartışmalara yol açan yüzer iskelenin görevini başarıyla tamamladığını iddia etti

Ordu ve HDK’nin askeri ve güvenlik reformu kapsamında HDK’nin orduya entegrasyonu meselesinde anlaşmazlığa düşmesinin ardından Nisan ortasında çatışma patlak verdi.

BM’ye göre Sudan’da, çatışmalarda 12 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 7,4 milyon kişi de yerinden edildi.