Gazze'deki savaşın devam ettiği bir dönemde alınan bu karar, bölgedeki gerilimin seyrini etkileyeceği öngörülüyor.

İsrail'in, Hamas'a karşı yürüttüğü askeri operasyonlara destek amacıyla gönderilen USS Gerald R. Ford adlı savaş gemisi, Pentagon'un aldığı karar doğrultusunda Doğu Akdeniz'den çekilecek. ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, USS Gerald R. Ford'un "gelecek günlerde" Virginia'daki üssüne dönmesi planlanıyor.

Gazze'deki savaşın insanî boyutu

Gazze'deki son gelişmelerle birlikte, Filistinli kaynaklara göre, 21 bin 822 Filistinli, en az 9 bin 100 çocuk ve 6 bin 500 kadın olmak üzere hayatını kaybetti. 56 bin 451 kişi ise çeşitli derecelerde yaralandı. Bu kayıplar, İsrail'in Hamas'a yönelik operasyonlarına karşı dünya genelinde büyük tepkilere neden oldu.

Yeni yılın ilk dakikalarında karşılıklı saldırılar

Bu gelişmelerin yaşandığı günlerde, yeni yılın ilk dakikalarında İsrail ve Hamas arasında karşılıklı saldırılar yaşandı. İsrail ordusu, Gazze'yi bombalarken, Hamas'ın askeri kanadı İzettin el Kassam'a bağlı savaşçılar da Tel Aviv'i roket saldırısına tuttu. Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre, İsrail saldırılarında en az 24 kişi hayatını kaybetti.

İsrail maliye bakanından tartışmalı çağrı

Rusya, Ukrayna'da iki yerleşim birimini ele geçirdiğini açıkladı Rusya, Ukrayna'da iki yerleşim birimini ele geçirdiğini açıkladı

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, savaşın 84. gününde Gazze halkına yönelik tartışmalı bir çağrıda bulundu. Smotrich, Gazze'nin terk edilerek, "çölü çiçeklendirecek" İsraillilere yol açmalarını istedi. Bu sözler, bölgedeki insan hakları savunucuları ve uluslararası toplumdan sert eleştirilere maruz kaldı.