ABD Başkanı Joe Biden, "60 Minutes" programında İsrail-Filistin çatışması ve Orta Doğu'daki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Biden, Gazze'deki sivil halkın gıda, su ve ilaçlara erişimini sağlamak amacıyla İsrail'in "savaş kurallarına" uyacağına inandığını vurguladı. Gazze'yi işgal etmenin bir hata olacağını düşündüğünü belirten Biden, çatışmanın aşırılıkçı Hamas ile ilgili olduğunu ve tüm Filistin halkını temsil etmediğini ifade etti.

Hamas'ın tamamen yok edilmesi gerektiğini, ancak çözümün iki devletli bir yaklaşım olduğunu belirten Biden, İsrail'in yanı sıra 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet kurulması gerektiğini dile getirdi. ABD Başkanı, Gazze'den sivilleri çıkarmak için insani koridor oluşturulmasını desteklediğini belirtirken, önceliklerinin Amerikalı rehineleri kurtarmaktan daha fazlası olduğunu ifade etti.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

ABD askerlerinin Orta Doğu'daki bir savaşa katılma ihtimaline karşı gerekli görmediğini belirten Biden, İsrail'e desteklerinin süreceğini vurguladı. Son olayların ABD'deki güvenlik tehdidini artırıp artırmadığına dair soruya ise güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve FBI ile İç Güvenlik Bakanlığı ile bir toplantı yaptıklarını söyledi.

İran ve Hizbullah'a yönelik olarak "Yapmayın, yapmayın, yapmayın" vurgusu yapan Biden, İran'ın Hamas saldırısına dahil olduğuna dair açık bir delil olmadığını belirtti. İran'ın Hamas ve Hizbullah'ı desteklediğini kabul ederken, saldırıyı önceden bilmeleri veya planlamalarına yardım etmeleri için henüz kanıt olmadığını ifade etti.