Reisi'yi taşıyan helikopter kazasına ilişkin ön rapor yayımlandı Reisi'yi taşıyan helikopter kazasına ilişkin ön rapor yayımlandı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, CBS News kanalına yaptığı açıklamada, Gazze'deki gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sullivan, önceliklerinin Gazze'de bulunan ABD vatandaşlarının güvenli bir şekilde bölgeden ayrılmaları olduğunu belirtti. Ayrıca Gazze halkının güvenli bölgelere geçiş yapmalarının ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasının öncelikler arasında bulunduğunu ifade etti. Sullivan, Hamas ile ilgisiz birçok Gazze sakininin olduğunu vurguladı.

Ayrıca, çatışmanın yoğunlaştığı ve kara operasyonlarının arttığı bir dönemde, Gazze halkının gıda, su, ilaç ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini belirtti.

Sullivan, Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılmasına yönelik soruya, ABD'nin bu konudaki tutumunun net olduğunu ve çatışma nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan kişilerin evlerine geri dönme hakları olduğunu açıkladı.

Ayrıca, Doğu Akdeniz'e ikinci bir ABD uçak gemisinin gönderilmesi hakkında, çatışmanın yayılma riski ve İran'ın dahil olma ihtimaline dikkat çekti. Biden yönetiminin bu nedenle hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ettiğini ifade etti ve uçak gemilerinin güçlü ve caydırıcı bir mesaj ilettiklerini söyledi.

İran'ın doğrudan çatışmaya dahil olma riskine karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Sullivan, tüm tarafların durumu suistimal etmemeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca İran ile özel görüşme kanallarının bulunduğunu ve bu kanallar aracılığıyla gerekli mesajların iletilmeye devam ettiğini ifade etti.