ABD'li bir yetkili, Wasp'ın İsrail ile Lübnan sınırındaki İran destekli militan grup arasında geniş çaplı bir savaş çıkması halinde sivillerin tahliyesine yardımcı olma kapasitesine sahip olduğunu, ancak rotasyona tabi tutulmasının asıl nedeninin bu olmadığını söyledi. Yetkili, "Bu caydırıcılıkla ilgili" dedi.

Biden, Ukrayna'ya "tarihi" önemde hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı Biden, Ukrayna'ya "tarihi" önemde hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı

İkinci bir ABD'li yetkili ise bu rotasyonun Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısından kısa bir süre sonra ABD'nin USS Bataan saldırı gemisini İsrail çevresindeki sulara göndermesine benzediğini ve geminin seçenekler sunmak ve çatışmayı kontrol altına almaya çalışmak için aylarca Doğu Akdeniz'de kaldığını söyledi. Yetkililer, hassas operasyonel detayları tartışmak için isimlerinin gizli kalması koşuluyla konuştular.

ABD'li yetkililer geçen hafta yaptıkları açıklamada Wasp'ın konuşlandırılmasının USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisi ve hava kanadının bölgeden ayrılmasıyla mümkün olabileceğini belirtmişlerdi. Wasp, kısa kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35 savaş uçakları taşıyor, böylece daha küçük gemilerden hava saldırısı görevlerini yerine getirebiliyor.

Akdeniz'de görev yapan gemilerden sorumlu olan ABD Avrupa Komutanlığı bu hafta yaptığı açıklamada Wasp'ın ve gemideki 24. Deniz Seferi Birliği'nin deniz piyadeleri, çıkarma gemileri, araçlar ve kargo taşımak için kullanılan USS Oak Hill çıkarma gemisiyle birlikte hareket edeceğini duyurdu. Oak Hill halihazırda Akdeniz'de bulunuyor.

Wasp ayrıca güvertedeki helikopterler ya da çıkarma gemileriyle asker taşıyabilen amfibi nakliye gemisi USS New York ile birlikte seyrediyor.

Defence Türkiye